Návod na úpravu Aljašského malamuta kozmetikou Plush Puppy I.

 

Plemená s dvojitou srsťou sú skutočnou výzvou. Udržať srsť vo výstavnej kondícii v ktorúkoľvek dobu nie je vôbec jednoduché. Stavila by som sa, že Vašej pýche "exploduje" podsada práve vtedy, keď sa blíži dôležitá výstava. Sučky vypĺznu dvakrát do roka, zatiaľ čo psovi sa podsada udrží pri opatrnej manipulácii 18 mesiacov aj dlhšie.

Ja osobne vždy používam fén so studeným vzduchom na vyfúkanie mŕtvej srsti po okúpaní každý týždeň. To umožní srsti obnoviť sa na konštantnú úroveň, zabraňuje takému splstnateniu a zlepeniu, aké vidíme u niektorých psov. Vyzerá to strašne, ak takéto plemená nie sú okúpané a vyčesané. Týždenné fénovanie pri pĺznutí tiež udržiava srsť bez dier v podsade, ktoré nastanú ak psa len kefujete. Váš pes zostane čistý, upravený a bude rýchlejšie pripravený na vystavenie. Staršie psy majú tendenciu púšťať podsadu postupne tak, že im rovno rastie podsada nová. V takomto prípade vyzerajú stále akoby boli v srsti aj napriek tomu, že pĺznu. Šťastní to majitelia takéhoto psa.

Stav srsti môžeme rozdeliť do 3 fáz. V prvej je pes vyčesaný z podsady a "holý", v druhej fáze je srsť v správnej výstavnej kondícii a v tretej je pes pred pĺznutím a stará podsada sa ešte drží.

V prvej fáze je potrebné použiť PP Body Building Shampoo na vytvorenie objemu srsti. Nepoužívajte kondicionér, lebo srsť zľahne. Na výživu srsti je lepšie použiť PP Reviva Coat.
Pri druhej fáze použite PP All Purpose Shampoo s následnou výživou srsti pomocou PP Silk Protein Conditioner.
V tretej fáze použite dobrý výživný šampón ako napríklad PP Conditioning Shampoo with Evening Primrose, ktorý udrží v srsti vlhkosť a hydratuje lepšie ako použitie kondicionéru. Ten nepoužívajte, pokiaľ nechcete srsť "rozpĺznuť".

Ak sa blížia významné výstavy a podsada je pripravená odísť, tak v žiadnom prípade nekúpte a nepoužívajte kondicionér!! Iba srsť prepláchnite nepenivým šampónom ako PP Az Iz, alebo ak nie je srsť špinavá pretrite ju teplým mokrým uterákom a hotovo. Stačí čiastočné vyčistenie bielych miest nôh, brucha a tváre s PP Whitening Shampoo alebo PP Deep Cleansing Shampoo. Fénujte opatrne a prestaňte v okamihu, ak začne podsada vychádzať zo srsti. V takom prípade nechajte radšej srsť vysušiť prirodzene a ručne povyťahujte chumáče podsady ak je to potrebné.

Po každom kúpaní použite na konečné opláchnutie PP Seabreeze Oil. Používa sa riedený v pomere 1 polievková lyžica na 4 l vody. NEOPLACHUJTE. Tento produkt dodá srsti potrebnú vlhkosť a výživu, ale nezmení jej štruktúru.

Vo všetkých ostatných prípadoch fénujte psa odzadu dopredu a zároveň vyčesávajte. Nezabudnite poriadne vyčesať priestor pod chvostom (nevyzerá to dobre ak pes zdvihne chvost a nie je vyčesaný) a samozrejme okolo semenníkov. Prečo ľudia práve na túto oblasť zabúdajú? Na krátku srsť na tvári, ušiach a nohách použite tzv. "blšiu" kefku.

Váš pes je teraz okúpaný a vysušený podľa súčasného stavu srsti. Teraz sa pozrime, čo sa s ním dá ešte robiť. Vyskúšala som nespočetné množstvo hrebeňov a kief . Našla som ale svojich favoritov ako je napríklad veľká kefa PP Pin Brush, oválna kefa PP Porcurpine Brush, PP Plochá Kefa a hrebeň s kovovými zubami, ktorý má na jednej strany zuby nasadené širšie. Nakoniec nesmie chýbať "blšia" kefka na srsť zvonku a zvnútra uší, tvár a nohy. I keď pri sušení psa kefujem, je dobré aj potom psa vyčesať kefou PP Pin Brush, PP Plochou Kefou a "blšákom". Vyčesáva sa vždy odzadu proti smeru rastu srsti.

Musíte dbať aj na skryté miesta ako je vnútorná časť stehien, oblasť semenníkov a podpazušie. Je dôležité, aby boli tieto oblasti vrátane vnútra uší riadne vysušené, lebo sa môžu zapariť a sčervenať. Na škodu nie je ani použitie púdru do uší. Nezabudnite dobre vyutierať priestor medzi prstami. Nožnice nepoužívame, pri týchto plemenách sa nehráme na kaderníka, ale môžeme podľa potreby vytrimovať pretŕčajúcu srsť na labkách. Niektorý pes to nenávidí, niektorý to bude akceptovať, ale žiadny to nemá rád. Tiež nemajú radi strihanie nechtov, keď je to nutné. Existuje na to jednoduchý trik, ktorý ma naučila moja sestra, vystavovateľka mopsov, zakryť psovi oči. A je to. Funguje to rovnako dobre aj vtedy, ak robíte psovi krvné testy. Môj veterinár bol tiež prekvapený. Na strihanie nechtov uprednostňujem gilotínu.

Často dostávam otázky ohľadom začervenaných lakťov a čo s nimi robiť. Môže to byť od ležania vo vode alebo na tvrdej dlážke. Moje psy neležia v pelechu, radšej ho roztrhajú. Ak je to dramatické, opýtajte sa niekoho, kto s tým má skúsenosti, alebo mi napíšte. Alternatívou je zakrytie červených miest s PP Cover up Cream. Nanáša sa vlhkou kuchynskou hubkou vo vrstvách, ktoré nakoniec prepudrujeme PP Fairy Frost. Funguje to perfektne a neopadáva to.

Teraz prichádza deň výstavnej prípravy. Srsť ľahko presprejujte použitím PP OMG (40:1) alebo PP Reviva Coat, ak je srsť dehydrovaná, riedený v pomere 1 golfová loptička na 3/4 šálky teplej vody. PP má rozprašovače, kde sa používa 1 polievková lyžica na 200 ml. Ak potrebujeme pridať srsti na objeme, použite PP Volumising Cream riedený v tom istom pomere. Použite pred fénovaním. 3 chlpy budú vyzerať ako 3000. Vyčesávajte proti smeru rastu srsti PP Plochou Kefou. Kefovanie dokončite s PP Porcurpine Brush a ľahko prečešte uši "blšákom". Presprejujte s PP Odour Muncher pre vôňu čistoty a podľa potreby naneste PP Cover up Cream na miesta, ktoré si to vyžadujú a prepudrujte. Pudrovanie robte v predstihu. Niektorí rozhodcovia skúšajú, či sa v srsti nachádza púder. Ubezpečte sa, že tento problém máte vyriešený.
Pod púder na nohy používam PP Sit an Stay, ktorý púder na nohách udrží.

Pri nehodách na výstave sa psy pri cikaní zvyknú zašpiniť - použite PP Wonder Wash a vytrite uterákom.
Fúzy nestrihám. Je to stará výstavná metóda, ktorá sa už teraz väčšinou nerobí. Pes má vyzerať prirodzene.
Teraz už len presprejovať s PP Shine and Comb, na kohútik môžete fúknuť trošku PP Pixie Dust pre dodanie ligotu a zvýraznenie kohútika a Váš pes je pripravený vbehnúť do kruhu a bodovať.

(zostavila Cheryl Lecourt, preložila Kateřina Navrátilová)

Nezabudnite si pozrieť výrobky, ktoré sa týkajú tohto článku, v našom internetovom obchode:

Cover Up Cream
Deep Cleansing Shampoo with Seaweed & Green Tea
Herbal Whitening Shampoo with Ginseng
Natural Conditioning Shampoo with Evening Primrose
Natural All Purpose Shampoo with Henna
Natural Body Building Shampoo with Wheatgerm
Natural Silk Protein Conditioner
Odour Muncher
OMG koncentrát
Pin Cushion Brush
Pixie Dust Porcupine Brush
Reviva Coat
Seabreeze Oil
Sit N Stay
Shine and Comb
Volumising Cream
Wonder Wash