Návod na úpravu Aljašského malamuta kozmetikou Plush Puppy II.

 

Jedno z najstarších severských záprahových plemien, malamut, má dlhú históriu siahajúcu späť až ku kmeňu Inuitov na juhozápade Aljašky. Používali ho na ťahanie ťažkých nákladov, je to silný a mohutne stavaný pes s výzorom sily a hrdým držaním tela. Je dobrý rodinný pes, milujúci deti, verný a oddaný spoločník.
Nepoužíva sa na rýchlostné preteky, jeho celková silueta pri predvádzaní vo výstavnom kruhu musí vyžarovať silu a rovnováhu s dobrou pevnosťou kostry. Tento obrázok musíme predviesť v prvých kľúčových 3 minútach v kruhu, ak je nám to umožnené.
Napísala som niekoľko článkov o starostlivosti o malamuta. Tento článok bude obsahovať jednoduché a rýchle techniky, ktoré pri rutinnej starostlivosti dodajú Vášmu malamutovi potrebnú mohutnosť a majestátnosť.

Všetko, čo tu načrtnem je, aby ste so srsťou dosiahli čo najviac, či už je pes v srsti alebo nie. Ukážem Vám, ako dosiahnuť maximum objemu a veľkosti srsti. Je jasné, že každý jej chce čo najviac, bez ohľadu na jej stav, pretože štandard si vyžaduje krásnu srsť s hustou podsadou, aby čo najlepšie prezentovala rasu. Upokojte sa, ak máte dostatok srsti, je to jednoduché, ťažšie je dostať do srsti objem, ak je zľahnutá. A tu vám ukážem ako na to.

Srsť malamuta sa vyznačuje hustou vlnenou podsadou a hrubou krycou srsťou s pesíkmi. Vyžaduje si výrobky, ktoré srsť nezjemňujú - to platí vo všeobecnosti pre všetky severské plemená.
V prvom rade na hlavnú časť srsti použite PP Body Building Shampoo riedený v pomere 3:1 pre psa bez podsady a 5:1 pre psa v srsti. (5 dielov vody a 1 diel šampónu). Tento šampón srsť pozdvihne, dodá jej výživu pomocou rastlinných výťažkov a prírodných zdrojov. Použite ho na časti s dlhšou srsťou a na miesta, ktoré potrebuje zdvihnúť. Na biele časti použite PP Herbal Whitening Shampoo riedený 5:1, nechajte ho pár minút pôsobiť a opláchnite.

Ak nie je srsť čisto biela, môžete najprv použiť PP Deep Cleansing Shampoo riedený v pomere 3:1, dobre vmasírujte do srsti, nechajte 5 minút pôsobiť a opláchnite. Potom pokračujte šampónom PP Herbal Whitening. Tento srsť nezosvetľuje, ale tónuje ju a zbavuje nežiadúcich teplých tónov v srsti.
Jedna polievková lyžica jablčného octu každý deň do jedla odstráni za cca 6 týždňov nežiadúce začervenania srsti. Žiadny z mojich psov nemá červenú srsť na ľakťoch alebo medzi prstami a pritom sú to psy, ktoré žijú vonku. Všetky sú na jablčnom octe od tej doby, čo boli odstavené.

Na udržanie hydratácie a pružnosti srsti bez jej zjemnenia a na udržanie krásnej zdravej podsady a lesklej krycej srsti použite na konečné opláchnutie PP Seabreeze Oil riedený - a tu je to tajomstvo - 1 polievková lyžica na 4 litre teplej vody. Dostaňte do srsti pomocou vodného kúpeľa alebo veľkou špongiou. Snažte sa dostať olej až na kožu. Nechajte tak, neoplachujte. Seabreeze oil dodá srsti vysoký lesk a udržiava jej nepremokavú funkciu, ktorá je typickým znakom vodných a všetkých severských plemien. Toto všetko bez toho, aby bola srsť mastná!!

Pre ešte väčší objem srsti a pre každého kto chce extra šmrnc pre svojho "viem tvrdo pracovať" vyzerajúceho malamuta, pridajte 1 polievkovú lyžicu PP Volumising Cream do zmesi vody a PP Seabreeze oleja. Ak miešate v chladnom počasí, zamiešajte najprv Volumising Cream v šálke teplej vody vidličkou a potom pridajte k olejovej zmesi. Nechajte v srsti, nezmývajte. Zmes nie je mastná, verte mi - je to nádhera. Seabreeze Oil je výrobok, bez ktorého nemôžete žiť. Nič nefunguje tak fantasticky, ako toto. Je to vďaka nechtíkovému oleju, pupalkovému oleju atď.

Na sušenie malamuta používajte výkonný fén s chladným vzduchom. Fénujte vždy odzadu dopredu k hlave, rukou tlačte srsť proti smeru rastu, aby sa vzduch dostal až na korienky. Žiadne skracovanie si práce, ak chcete dodať srsti objem a vytvoriť tak pravú siluetu. Nemôžete nikdy stráviť dosť času fénovaním. Máte výstavného psa, ktorý sa netrimuje (teda okrem labiek ak je to potrebné), tak strávte čas, ktorý ostatné plemená potrebujú na trimovanie a strihanie atď, poriadnym fénovaním.

A je tu deň výstavy. Nohám dodajte sviežosť použitím PP Wonder Wash, dôkladne rozotrite, aby ste sa zbavili všetkých nežiadúcich škvŕn a vyšúchajte uterákom. Do srsti ľahko nastriekajte PP OMG koncentrát riedený v pomere 30:1. Najideálnejšie je namiešanie do 500 ml PP rozprašovač. Toto bude totiž Váš sprej na úpravu a česanie takmer na každú príležitosť. Znižuje statickú elektrinu pre česaní a umožňuje kefe kĺzať sa po srsti a nezadrhávať sa. Nevolá sa OMG (Oh My God) pre nič za nič.

Teraz vyfénujte nohy a telo hore a dopredu a vyčesávajte pomocou PP modrá kefa Pin regular alebo PP modrej kefy Pin s dlhými ihlicami podľa dĺžky srsti. Nechajte psa sa otriasť, aby sa srsť uložila na svoje miesto a vytvorila tak správnu siluetu. Česanie dokončíme prečesaním koncov srsti PP mäkkou plochou kefou.

Čerešničkou na torte je textúra - ako sa dopracovať k dokonalosti. Pridajte len trošku PP Powder Puff Terrier na kefu a ľahko sfúknite do srsti. Áno, je to biely prášok, ale v srsti sa celkom stratí a zanechá tú najneuveriteľnejšiu textúru. Vždy môžete pridať viac, ak sa vám zdá málo. Všetko je prirodzené, takže nevadí ak sa pes olíže. Môžete použiť ešte veľa prípravkov na vylepšenie - ako je napríklad PP Puffy Dog na nohy pre extra hrúbku alebo i do srsti ak je riedka. PP Cover Up Cream nanesený vlhkou špongiou vrstva po vrstve a zapudrovaný, vybieli začervenané miesta a dodá super belosť. Ľahký strek PP Shine and Comb na kohútik dodá super lesk atď atď.

Veľa môžete urobiť, najlepšie je ale preskúmať výrobky a vybrať si tie, ktoré sú pre vás práve v tejto situácii najideálnejšie. (zostavila Cheryl Lecourt, preložila Kateřina Navrátilová)

Nezabudnite si pozrieť výrobky, ktoré sa týkajú tohto článku, v našom internetovom obchode:

Cover Up Cream
Deep Cleansing Shampoo with Seaweed & Green Tea
Herbal Whitening Shampoo with Ginseng
Natural Body Building Shampoo with Wheatgerm
Modrá kefa Pin regular
Modrá kefa Pin s dlhými ihlicami
Modrá kefa plochá mäkká
OMG koncentrát
Powder Puff Terrier
Puffy Dog
500 ml rozprašovač
Seabreeze Oil
Shine and Comb
Volumising Cream
Wonder Wash