Návod na úpravu Border kólie kozmetikou Plush Puppy

 

Pastierova voľba – Border Collie, fantasticky múdra, horlivá do práce a zároveň aj krásna. Border Collie nie je iba ochotná a zdatná v práci, je zároveň aj úžasná vo výstavnom kruhu. Tí z nás, ktorí majú niekedy tvrdohlavé a neústupčivé rasy, môžu závidieť, že sa s Border Collie pracuje ľahko a že niekedy pôsobí ako predĺžená ruka svojho handlera. Nie je iba najlepším priateľom človeka, tento cenný pomocník k stádu je výborným all round psom pre poslušnosť, atility atď. Trikom tohto všetkého je byť schopný oddeliť povinnosti a potreby tejto rasy a zabezpečiť to, aby mala dostatok možností na to, aby sa zúčastnila všetkých týchto udalostí. Teda ako keď niekto tvrdo pracuje na tréningu fly ballu, agility a poslušnosti, iný potrebuje učiť sa upravovať a vystavovať vo výstavnom kruhu. Štandard hovorí o rase s bohatou dvojitou srsťou odolnou proti vplyvom počasia, ktorá tvorí hrivu, nohavice a zástavy. Podľa štandardu AKC je dovolené trochu upraviť labky, päty a zmieňuje sa o krátkosrstej a dlhosrstej variete.

Srsť je strednej štruktúry s mäkkou podsadou.  Border Collie má rôzne stavy srsti kvôli sezónnej výmene a starostlivosť o srsť sa kvôli najlepšiemu výsledku musí prispôsobiť tomu, v ktorom stave sa srsť práve nachádza. Počnúc stavom plnej srsti, hlavným cieľom je lesk, kondícia a prevencia pred prežiarením slnkom a dehydratáciou. Odporúčam Plush Puppy All Purpose Shampoo, ktorý nazývam šampónom lesku v pomere 5:1 (t.j. 5 dielov vody na jeden diel šampónu). Kondicionér použite iba ak má srsť veľký objem a treba ju trochu sploštiť. Uprednostňujem ľahké naolejovanie tejto srsti olejom Plush Puppy Seabreeze Oil zriedeným v pomere 1 polievková lyžica na 4 litre vody. Nalejte dôkladne cez srsť až na kožu a nechajte v srsti - neoplachujte.

To srsti dodá extra lesk a zabezpečí, že srsť nezjemnie. Tiež to pomôže, aby sa srsť nechlpila a netvorili sa na nej uzly. Je to predovšetkým outdoorový pes, ktorý je stále zamestnaný. Pre prevenciu opálenia použite Plush Puppy Sunshade. Stačí použiť iba na vrchné vrstvy srsti každý druhý deň.  Keď zistíte, že sa srsť chystá pĺznuť, používajte Plush Puppy Conditioning Shampoo zriedený tiež 5:1. Ak je srsť vypĺznutá a vy potrebujete získať viac objemu, použite Plush Puppy Body Building Shampoo zriedený v tom istom pomere. Môžete použiť aj Plush Puppy Silk Protein Conditioner ak je srsť v stave pĺznutia a má tendencie vyzerať zle a našuchoreno. Taktiež pokračujte v olejovaní.  

Pre perleťovo biely efekt alebo na minimalizovanie nechcených teplých tónov v srsti, použite Plush Puppy Whitening Shampoo. Šampón srsť nezosvetľuje, ani nevyťahuje farbu, ale potláča červené a hrdzavé tóny a tiež pridáva tú žiadanú krásnu perleť bielej srsti. Toto je efektívne na všetkých farbách Border Collií, ale ja uprednosťňujem Plush Puppy Deep Cleansing Shampoo na biele časti okrem červeno sfarbených psov, perleťovo biely finiš s teplo sfarbenými / červenými psami nemám rada, v tejto kombinácii mám namiesto toho radšej krémovo bielu. Pre úpravu na výstavu by sa pes mal vyfénovať. Ja fénujem vždy keď kúpem psa, aby sa zbavil nežiaducej srsti a srsť, ktorá zostáva, je potom už iba v dobrom stave. S takou srsťou sa potom ľahko vytvára krásna silueta.

V tomto bode sú možné rôzne postupy, aby ste odprezenotvali srsť vo vynikajúcom stave.

Ak je srsti príliš málo, použite Plush Puppy Volumising Cream zmiešaný v pomere 1 polievková lyžica do 1 pohára vody v rozprašovači Plush Puppy, ktorý má na stene odmerku. Dôkladne zmesou presprejujte srsť a vyfénujte proti smeru rastu srsti, aby ste ju zdvihli čo najviac.

Ak potrebujete zredukovať množstvo alebo srsť zmäkčiť a uhladiť – hlavne keď je srsť stará a suchá, použite Plush Puppy Blow Dry Cream zmiešaný v pomere 1 polievková lyžica do 1 pohára vody.

Na krepovité, rozlietané, zvlnené časti, ktoré by mali radšej vyzerať hladšie, použite Plush Puppy Swishy Coat zriedený v pomere, ktorý sa najviac hodí na textúru tejto srsti – čo môže byť veľmi rôzne, ale začnite so zmesou 1 polievková lyžica na 3-4 poháre vody. Podľa výsledku zistíte, či potrebujete zmes koncentrovanejšiu alebo menej koncentrovanú. Dobre to zapracujte do srsti, ktoré potrebujú vyhladiť alebo na topline, vyfénujte proti smeru rasti srsti s pomocou Plush Puppy modrej kefy Pin regular až kým srsť nebude do troch štvrtín suchá a potom použite Plush Puppy Porcupine Brush alebo Plush Puppy modrú kefu Antistat, čo srsť uhladí a natiahne.

Teraz máte za sebou základ úpravy a česania na výstavný deň. Aby ste pridali hĺbku bielej a skryli škvrny, použite Plush Puppy Cover Up Cream. Zľahka ho naneste na srsť prstami alebo trošku navlhčenou (alebo aj celkom suchou) špongiou. Zľahka naneste na časti, ktoré to potrebujú. Nanášajte po vrstvách až kým nedosiahnete žiadaný efekt a na usušenie pridajte plnú kefu púdru Plush Puppy Fairy Frost. Nechajte preschnúť a potom jemne prekefujte.

Ak chcete dosiahnuť extra výzor a zvýrazniť hlavu a krk, použite Plush Puppy Quick Fix Conditioner, ktorý trochu tuží. Pracujte opäť postupne – nasprejujte, kefujte až do sucha a tento postup opakujte, až kým nedosiahnete žiadaný výsledok. Ak uprednostňujete ešte ľahší sprej, pokojne ho zrieďte. Srsť zľahka prefénujte, aby ste dodali silnejší výzor a dokončili svoje skvelé dielo.

V deň výstavy sa snažte nepoužiť štetinovú kefu, aby ste minimalizovali množstvo statickej elektriny v srsti a ak je to jeden z tých teplých a veterných dní, použite ľahký dotyk Plush Puppy Protein Coat Balm na miesta s rozlietanou srsťou. Keďže nemastí, ak je to potrebné, môže sa počas dňa použiť aj viackrát. Zlikviduje to statickú elektrinu a dlhá srsť zostane pekne uložená.

Mám rada jemne ligotavú bodku z Plush Puppy Pixie Dust naneseného pomocou Plush Puppy Porcupine Brush na náprsenku a topline. Iba pracujte proti smeru rastu srsti, aby ste dovolili púdru usadiť sa pod povrchom a na povrchu nechať iba ligot. Je to skvelé aj na čiernu srsť! Finišujte streknutím Plush Puppy Odour Muncher pre nádhernú vôňu srsti a pre finálny lesk celého psa prestriekajte s Plush Puppy Shine & Comb. Majte poruke Plush Puppy Pin Cushion Brush na uhladenie rozlietanej srsti, vstúpte do kruhu a ukážte všetkým, ako dobre môže Border Collie vyzerať. Srsť tejto rasy potrebuje veľa pozornosti, ale na druhej strane, je to ľahšie so psom, ktorý sa dá ľahko trénovať. Nič hodnotné nie je jednoduché a ja prosto zbožňujem tú nádhernú siluetu tohto psa, keď sa pohybuje svojím jedinečným spôsobom a vyzerá, že má cenu milión dolárov! Stojí to trochu snaženia a vedomostí, ale keď to už máte, dokážete hocičo. Neváhajte! (zostavila Cheryl Lecourt, preložila Martina Adámeková)

Nezabudnite si pozrieť výrobky, ktoré sa týkajú tohto článku, v našom internetovom obchode:

Blow Dry Cream
Cover Up Cream
Deep Cleansing Shampoo
Fairy Frost
Herbal Whitening Shampoo
Modrá kefa Pin regular
Modrá kefa Antistat
Natural All Purpose Shampoo with Henna
Natural Body Building Shampoo with Wheatgerm
Natural Conditioning Shampoo with Evening Primrose
Natural Silk Protein Conditioner
Odour Muncher
Pin Cushion Brush
Pixie Dust
Porcupine Brush
Protein Coat Balm
Quick Fix Conditioner
Rozprašovač Plush Puppy
Seabreeze Oil
Shine and Comb
Sunshade
Swishy Coat
Volumising Cream