Návod na úpravu Írskeho setra kozmetikou Plush Puppy

 

Írsky seter potrebuje pre úpravu srsti trochu pochopenia a pokiaľ býva medzi výstavami v koterci s výbehom, aj dostatočnú starostlivosť. Setre sú pomerne živé psy a pre ich nespútanú aktivitu sú zvyčajne neupravení a vonku sa na nich chytí každá drobnosť. Princípom je udržať srsť mastnú so správnym odtieňom a zamedziť poškodeniu srsti.

Medzi výstavami odporúčame olejovať srsť pomocou Plush Puppy Seabreeze Oil v pomere 1 polievková lyžica na 4 litre vody. Zapracujte zmes dobre do srsti, najlepšie pomocou špongie alebo opatrne prestriekajte a poriadne vmasírujte.
Používajte potom olej priamo z rozprašovača alebo nezriedený na miesta, na ktorých je srsť viac namáhaná. Olejovanie srsti je prevencia pred lámavosťou, chlpením a odráža hromadenie špiny z vonku. Ide o skvelý olej nakoľko je vode rozpustný, neuberá objem a výborne sa znáša. Je prirodzene spracovávaný a nič sa mu nepodobá. Páči sa mi hĺbka farby, ktorú dodáva srsti a nádherná zdravá energia, ktorá sa používaním stále zvyšuje. Tiež odporúčam použiť Plush Puppy Sunshade pravidelne a po pár dňoch pre ochranu srsti pred "vypálením". Ochrana červenej farby pred slnkom býva nočnou morou. Odporúčame nasprejovať dostatočné množstvo do ruky, rozotrieť pomedzi prsty a nanášať na hlavu a vrchnú líniu.

Teraz prejdeme k exteriérovej príprave na výstavu, keďže štandard volá po upravenom a voľnom osrstení bez kučier a vĺn. Môžeme povedať, že štruktúra by mala byť jemná a lesklá, takže odporúčame šampón pre vysoký lesk Plush Puppy All Purpose Shampoo, ktorý je hlavne úžasný na "červenú", v pomere 3:1 t.j. 3 diely vody a 1 diel šampónu. Potom naneste Plush Puppy Silk Protein Conditioner zriedený v rovnakom pomere ako šampón. Oba prípravky môžete riediť aj viac, ale s pomerom, ktorý odporúčame, dosiahnete lepší výsledok, čo sa týka jemnosti srsti zo šampónu a lesku z kondicionéra.

A teraz sa začína najväčšia drina. Aby sme dosiahli srsť bez vĺn a pevne visiacu nadol, použijeme Plush Puppy Swishy Coat. Niektorí používajú prípravky neriedené, ale odporúčam riedenie, nakoľko seter je pomerne veľký pes. Rieďte približne v pomere 1 polievková lyžica do 0,5 l vody v závislosti od štruktúry srsti. Vmasírujte dôkladne do srsti po celom tele, vyžmýkajte prebytočnú vodu a srsť vysušte.

Na fénofanie vždy používam Plush Puppy Pin Cushion Brush - oválny vankúšikový hrebeň s ihlicami, aby sa nevyšklbala srsť. Keď je srsť do 3/4 suchá, použite kefu Plush Puppy Porcupine Brush, ktorá je 1/2 štetinová a 1/2 plastová. Toto vám pomôže hladšie, rovnejšie a lesklejšie upraviť srsť pri fénovaní, čo bežná kefa nedokáže. Rada tiež rozčesávam po dĺžke pomocou hrebeňa a jemne narovnávam končeky okolo hrebeňa. Nikdy však nesuším iba hrebeňom. Končeky srsti sa tak naťahujú smerom von a dáva to srsti rozlietaný vzhľad.

Sme po profesionálnej príprave, ktorú ste zvládli sami a ktorej výsledok už vyráža dych. Ak by ste mali príliš veľa srsti, čo je v tomto plemene dosť zriedkavé, pridajte polievkovú lyžicu Plush Puppy Blow Dry Cream do zmesi vody a Swishy Coat, dobre to zamiešajte a aplikujte do srsti, dosiahnete, že srsti bude opticky menej.

Trimovanie je relatívne jednoduché, ale vyžaduje si pozornosť a čas. Sú však aj konzervatívnejší vystavovatelia, ktorí sú proti akémukoľvek trimovaniu a upravenému zovňajšku, ale sú aj takí, čo naopak trimovanie akceptujú. Čokoľvek preferujete vy, zariaďte sa tak, aby ste dosiahli dokonalosť bez penalizácie.

Štandard dáva dôraz na sklon hlavy a čistý krk. Navrhujem čepeľ č. 10 na strojčeku Oster na krk, V-čko na krku po hrudnú kosť, na začiatok krku a okolo bokov. Srsť na zátylku by mala byť upravená ručne pomocou efilačných nožníc. Fúzy by mali byť zastrihnuté priamo, čo zvýrazní dlhú a hladkú hlavu. Niektorí radi strihajú čepeľou nožníc a kladú dôraz na okolie fúzikov, s dlhým záberom a hladením hore, dole. Vrchná línia by mala byť hladká a vyžaduje si relatívne jemné vyčesávanie. Čo sa týka uší niektorí ich radi úplne vyholia a iní zostrihnú 1/3, v závislosti od štandardu. Zdá sa, že osrstenie je hlavným bodom diskusií vystavovateľov.

A čo tak kompromis. Namiesto príliš horlivej práce s nožnicami a vytváraniu ostrých kriviek alebo namiesto žiadnych zásahov, použite radšej efilačné nožnice a následne pre želanú iskru jemne upravte okraje pre decentnejší efekt, ktorý dáva prirodzený oblý vzhľad. Najlepšie je "vytvarovať" psa tak, aby nevyzeral neprirodzene. Prebytok srsti by mal byť odstránený z nôh, ale experti radia, že zadná časť nôh je úžasná keď sa vytrimuje tak, že natočíte jemne líniu dovnútra a pomaly idete nahor a potom otočíte nadol z vrchu stehna súbežne s vrchnou líniou. Toto dáva ilúziu skutočne dlhej línie od bokov až po stehná a presadzuje tak požiadavky štandardu.

V deň výstavy nasprejujte psa s Plush Puppy Odour Muncher a Plush Puppy Shine & Comb pre finálnu krásu. Páči sa mi tiež poprášenie s Plush Puppy Pixie Dust, použite ho len jemne na strategické miesta pomocou kefy. Tajomstvo je v rozptyle a nie v zmene psa na lesknúcu sa vílu.

Nemusíte byť v Írsku a nemusíte byť Ír, ale pes bude teraz vyjadrovať výrazný charakter Írskeho setra. Milujem toto plemeno a verím, že ho všetci budete vystavovať tak ako si zaslúžia - úžasne a veľkolepo.

(zostavila Cheryl Lecourt, preložil Ing. Kristián Chudý)

Nezabudnite si pozrieť výrobky, ktoré sa týkajú tohto článku, v našom internetovom obchode:

Blow Dry Cream
Natural All Purpose Shampoo with Henna
Natural Silk Protein Conditioner
Odour Muncher
Pin Cushion Brush
Pixie Dust Porcupine Brush
Seabreeze Oil
Shine and Comb
Sunshade
Swishy Coat