Návod na úpravu Tibetského teriéra kozmetikou Plush Puppy

 

Tibetské teriéry (TT) prišli z Tibetu do Anglicka v dvadsiatych rokoch 20. storočia zo "Strateného údolia" a odtiaľ boli v roku 1956 importované do USA. Viac ako 2000 rokov ich lámovia vysoko oceňovali ako "Darcov šťastia". V skutočnosti to nie sú teriéry a nesprávne boli zaradené medzi teriéry iba kvôli vzrastu, sú vynikajúci a oddaní spoločníci a aj keď neboli chované na úžitkové ciele, sú schopné asistovať pri starostlivosti o majetok a dobytok.

TT je stredne veľká rasa so štvorcovým rámcom tela, bohatou dvojitou srsťou s mäkkou vlnitou podsadou a jemnou dlhou krycou srsťou. Tá môže byť rovná alebo zvlnená, ale nesmie byť hodvábna, vatovitá ani kučeravá. Mal by byť prezentovaný "tak prirodzene, ako je to možné". V skutočnosti je prirodzenosť často hnaná do extrému, ale aj opak je bežný. Tak kde je tá vydarená rovnováha, aby bola srsť tibetského teriéra "prirodzená" a zároveň nádherne upravená a prezentovaná?

Štandard viackrát hovorí o srsti veľmi odolnej a jasné je aj kľúčové slovo, že srsť má byť bohatá. Takže nie kučeravá, môže byť rovná alebo zvlnená a delí sa na krku a na chrbte a musí byť dlhá bez toho, aby visela až na zem. To je úplne jasné. Prípustné sú všetky farby okrem čokoládovej a pečeňovej.

Tajomstvom úpravy tejto srsti je zabezpečiť to, aby sa všetko, čo aplikujeme na srsť, dostalo do celej srsti a nie iba na vrchné vrstvy. Som puntičkár v pravidelnom rozptýlení čohokoľvek, čo aplikujeme na srsť, s pochopením, že aplikácia do vrchných vrstiev nikdy nestačí na vyživenie srsti v spodných vrstvách, ak spodné vrstvy ignorujeme. Takže srsť musí byť nasýtená tým, čo používate tak, aby sa zabezpečilo úplné preniknutie do všetkých vrstiev.

Začíname šampónom - záleží na tom, akú farbu má pes alebo čo najviac treba / čo si najviac prajete pre srsť. Ak je šedá, biela alebo čierna, použite Plush Puppy Whitening Shampoo ZRIEDENÝ najmenej 5:1 - tento šampón upravuje nežiadúce teplé tóny vo všetkých týchto farbách. Takže srsť, ktorá je vysušená a vyzerá vyblednutá, týmto šampónom získa a srsť, ktorá má biele časti taktiež. Som zástancom používania rôznych šampónov na rôzne časti tela, aby sa dosiahol rozličný výsledok. Takže toto tónuje a zachováva štruktúru. Je to užitočný nástroj a je dobré to vedieť. Ako alternatívu môžete použiť Plush Puppy All Purpose Shampoo, ktorý pridáva veľa lesku a tiež upravuje štruktúru. Používa sa rovnako zriedený v pomere 5:1.

Všetko musí byť zriedené - tibetská srsť je hustá a táto technika zabezpečí dôkladnú distribúciu produktu bez prílišného množstva bublín. Príliš veľa bubliniek vytvára v srsti príliš veľa statickej elektriny, takže vy v ideálnom prípade potrebujete šampón, ktorý veľmi nepení a ak sa rozhodnete, dá sa riediť dokonca aj viac - 10:1, aj keď získate slabší tonizačný efekt z Whitening Shampoo a slabší lesk z All Purpose. Ak srsť nie je dosť hustá, môžete použiť Plush Puppy Body Building Shampoo - zlepšuje štruktúru srsti, pridáva jej objem a riedi sa tiež 5:1. Takže ak ste s textúrou a farbou spokojní, ale potrebujete len lesk, odporúčam použiť All Purpose a dobre ho potom opláchnuť.

V skutočnosti sa zdá dosť ťažké dosiahnuť to, čo hľadáme - chceme zároveň jemnú štruktúru ale NIE hodvábnu a zároveň chceme, aby srsť bola krycia a aby visela hladko bez kučier a aby zároveň pôsobila husto. Áno, viem, srsť tibetských teriérov na európskych výstavách je často žiadaná zvlnená a prirodzená atď., ale v skutočnosti vyzerá lepšie hladšia a rovnejšia - inými slovami do hladka vyfénovaná.

Musíte dosiahnuť zdanie prirodzeného ale výstavným spôsobom tak, aby to nevyzeralo tak, že ste to ovplyvnili - úžasná ilúzia!
Môžete urobiť na srsti rôzne zásahy ale musíte rátať s rôznymi aplikáciami na rôzne časti. Chrbát, nohy, laby, ktoré musia pôsobiť veľké s husto osrstenými nohami. Ideálne potrebujete visiacu srsť, ale zároveň musí pôsobiť bohato a silueta psa má pôsobiť husto osrstene a pritom kompaktne, štvorcovo a silno. Potrebujete svojho psa upraviť tak, aby ste dosiahli túto ideálnu siluetu. Takže už poznáte, aký výsledok prináša ktorý šampón a viete ich použiť presne na tie časti, ktoré treba rozžiariť alebo uhladiť alebo ktorým treba pridať objem atď. Mysleli ste, že šampón je iba na umývanie? Musí dokázať viac, než len to. Psa nesmieme trimovať ani modelovať, takže sa musíme posnažiť dosiahnuť perfektný výzor iným spôsobom.

Na záverečné opláchnutie použite Plush Puppy Seabreeze Oil, ktorý je výborný pre dosiahnutie zdravej vitálnej srsti a použite 1 čajovú lyžičku na 4 litre teplej vody, pridajte 1 PL Plush Puppy Silk Protein Conditioner na rozmotávanie a 1 PL Plush Puppy Swishy Coat na podporu uhladenia dlhej srsti a minimalizáciu statickej elektriny - nasýťte srsť pomocou veľkej špongie na kúpanie vo všetkých vrstvách srsti. Nechajte pôsobiť a neoplachujte. Pomer týchto prípravkov môžete upravovať podľa individuálnych potrieb, tento pomer vám navrhujem ako dobrý začiatok.

Ak je to potrebné, zväčšite objem srsti na labkách a nohách s Plush Puppy Body Building Shampoo v pomere 3:1, opláchnite a na tieto partie použite Plush Puppy Volumising Cream v množstve 2 čajové lyžičky na 1 pohár vody, hojne aplikujte a nechajte v srsti. Nezmývajte. Toto skutočne tieto časti nafúkne.

Teraz srsť vyfénujte pomocou Plush Puppy Pin Brush. Srsť rozdeľujte a začnite od podsady, vrstvu za vrstvou presušte do troch štvrtín a finišujte až do sucha pomocou Plush Puppy Porcupine Brush aby ste dosiahli hladší výsledok. Ja používam Pin Brush keď je srsť mokrá, aby som predišla napnutiu a zničeniu štruktúry. Ak používate štetinovú kefu na mokrú srsť, tá srsť natiahne a v konečnom dôsledku srsť zničí. Bezpečné je použiť ju až keď je srsť z 3/4 suchá. S Pin Brush sa srsť suší bez naťahovania, ale nedá vám ten príjemný hladký lesklý efekt, ako Porcupine Brush, ktorá má 1/2 štetiny a 1/2 nylon. Suším pomocou Porcupine Brush pohybujúc kefou smerom nadol po celej dĺžke a potom približne v polovici otočím kefu o 90 stupňov. Tak dostanem do srsti trochu ťahu a maximalizujem hladenie. Potom ťahám srsť ďalej dolu spolu so vzduchom fénu, ktorý nasleduje kefu. Teraz tú časť srsti narovnám tak, že dám kefu pod srsť a zľahka zahnem končeky dovnútra. Nie je to veľa práce s kefou, ale celú prácu spravíte držaním fénu a prácou s prúdom vzduchu. Ak by ste príliš prečesávali kefou, dosiahli by ste podstatne viac statickej elektriny a rozlietanú srsť.

Až keď je už srsť suchá, môžete ju zvrchu po horných vrstvách poprášiť malým množstvom Plush Puppy Powder Puff Regular, ak je tam srsť príliš mäkká. Dobre to prečešte kefou a pridávajte to až kým nebudete cítiť v rukách, že je štruktúra správna. Teraz použite fén a fúkaním odstráňte prebytok.

Voila! Instantná tvrdá štruktúra. A ak chcete ešte pevnejšiu štruktúru, použite Plush Puppy Powder Puff Terrier Powder, ktorý je skutočne hrubý. Ale varujem vás, dáva to veľmi tvrdú štruktúru a nie štruktúru, o ktorej viem, že má mať TT. Iba vám dávam k dispozícii nejaké extrémy, takže ak budete konfrontovaní s extrémnou situáciou, budete mať návod, ako dosiahnuť to, čo chcete.

Niekto tiež môže použiť ošetrenie srsti medzi výstavami aplikáciou vodnatej kaše Plush Puppy Coat Rescue a vody do srsti a nechať pôsobiť pred opláchnutím tak dlho, ako je to možné. Pokračuje sa aplikáciou Plush Puppy Silk Protein Conditioner zriedeného v pomere 1:10, rovnomerne dostaňte do srsti a potom opláchnite. Na konce dlhej srsti použite Plush Puppy Reviva Coat a nechajte v srsti bez oplachovania.

Na deň výstavy a denné česanie použite Plush Puppy OMG Grooming Spray. Je to vynikajúci prípravok na sprejovanie a česanie dlhej srsti. Uprednostňujem to v pomere riedenia 30:1, pričom je 30 dielov vody na jeden diel OMG. Nikdy nečešte srsť bez spreja na úpravu srsti a tento je ideálny. Ak sa v srsti žiada viac hydratácie, môžete si namiešať sprej z Plush Puppy Reviva Coat, ktorý neopláchnutý pôsobí hydratačne, v pomere jednej golfovej loptičky na 250ml / šálku vody, ktoré zmiešate v miešacej fľaši, zmes potom nalejte do fľaše Plush Puppy s rozprašovačom a použite ju ako váš sprej na úpravu srsti. OMG skutočne vkĺzne do srsti a minimalizuje statickú elektrinu, zatiaľ čo Reviva Coat dodá srsti kondíciu a hydratáciu. Pre poslednú minútu pred vchodom do kruhu pridajte Plush Puppy Protein Coat Balm, ktorý je vynikajúcim bezoplachovým anti-statickým prípravkom, malé množstvo rozotrite v rukách, naneste ho na končeky srsti a prečešte kefou Plush Puppy Pin Brush.

Chápem, že v Európe je tendencia nechávať srsť vo všeobecnosti pre všetky rasy vo viac prirodzenom stave a menej upravenú. Aj napriek tomu však verím, že srsť vyzerá lepšie, keď sa s ňou spraví niečo špeciálne. Je to výstava psov, šou. TT, ktorý vyhral Crufts, bol upravený dokonalo a vyzeral ohromne.

Môžete dosiahnuť siluetu. Môžete dosiahnuť tú obdivuhodnú kvadratickú siluetu s chvostom husto osrsteným, vysoko nasadeným a splývajúcim dopredu cez chrbát. Uistite sa, že sú končeky srsti medzi výstavami vždy hydratované a že neprichádzate o štruktúru a dĺžku kvôli dehydratácii kvôli nedostatku pozornosti. Neznášam pohľad na srsť TT, ktorý vyzerá našuchorený až ku končekom. Dobré udržiavanie hydratácie a snaha o správne fénovanie zabezpečia, že srsť bude správne padať. Zapamätajte si, nikdy vatovitá! Tento pes pochádza z chladného a tvrdého podnebia a mal by byť schopný odolať extrémnym teplotám, mal by byť pripravený prežiť tam.

Tibetský teriér je veľmi atraktívny pes. Je živý a dobre naladený a prejavuje strhujúcu osobnosť. Je nesebecký, čo je iba plus vo výstavnom kruhu a s jeho ľahkým dlhým krokom v dobrom rozsahu a flexibilitou pre plný rozsah vzadu je schopný úžasnej agility a výdrže.

Je to tak veľmi inteligentný a láskyplný pes, že v kombinácii s jeho nádherným výzorom a prejavom vo výstavnom kruhu sa netreba čudovať, že je táto rasa často na červenom koberci na veľkých súťažiach. (zostavila Cheryl Lecourt)

Nezabudnite si pozrieť výrobky, ktoré sa týkajú tohto článku, v našom internetovom obchode:

Herbal Whitening Shampoo with Ginseng
Coat Rescue
Natural All Purpose Shampoo with Henna
Natural Body Building Shampoo with Wheatgerm
Natural Silk Protein Conditioner
OMG koncentrát
OMG Ready to Use
Pin Cushion Brush
Porcupine Brush
Powder Puff Regular
Protein Coat Balm
Reviva Coat
Seabreeze Oil
Swishy Coat
Volumising Cream